Wysiłkowe nietrzymanie moczu to choroba przewlekła, która dotyczy aż co drugiej kobiety po menopauzie i co ósmej kobiety przed czterdziestym rokiem życia. Cierpią na nią również mężczyźni, choć rzadziej, a ich problemy zdrowotne zaczynają się zazwyczaj po andropauzie. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia tej choroby?
Wysiłkowe nietrzymanie moczy – przyczyny choroby
Do przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu zalicza się:
- Menopazuę
- Otyłość
- Ciąże i porody
- Duża masa urodzeniowa dziecka
- Częste zaparcia
- Ciężka praca fizyczna
- Częste infekcje dróg moczowych
- Obniżenie narządu rodnego
- Przewlekły kaszel
- Palenie papierosów
Objawy mogą nasilać się z wiekiem, a także wraz z pojawieniem się kolejnych czynników, zwiększających ryzyko wystąpienia choroby.
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. Pierwszym wskazaniem lekarzy jest fizjoterapia, która opiera się na ćwiczeniach mięśni Kegla. Podstawową zaletą tego rodzaju fizjoterapii jest możliwość wykonywania ćwiczeń w każdym miejscu w dowolnym momencie. Ćwiczenia polegają na napięciu mięśni dna miednicy, tak jakbyśmy chcieli wstrzymać oddawanie moczu. Mięśnie napinamy przez kilka sekund, a ćwiczenie powtarzamy dziesięć razy. Taką serię najlepiej jest wykonywać trzy razy dziennie.
Istnieją także inne formy fizjoterapii, jak terapia behawioralna czy terapia biofeedback. Jeśli fizjoterapia okazuje się nieskuteczna lub niewystarczająca, pacjenci do wyboru mają elektrostymulacje lub pole magnetyczne. Najskuteczniejsza jest jednak operacja z wykorzystaniem botoksu. Toksyna botulinowa wywołuje w sposób kontrolowany paraliż mięśni, w których dochodzi do skurczów odpowiedzialnych za nietrzymanie moczu.
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu nie ma możliwości terapii farmakologicznej. Również laseroterapia nie jest uznawana przez WHO za skuteczną metodą leczenia nietrzymania moczu.
Jak radzić sobie w nietrzymaniem moczu?
Wszystkie metody leczenia nietrzymania moczu przynoszą efekty po dłuższym czasie. Zarówno po fizjoterapii, jak i po operacji chirurgicznej, pacjenci odczuwają ulgę średnio po 6 miesiącach. Do tego czasu normalne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione.
Aby całkowicie nie rezygnować z życia zawodowego i towarzyskiego, warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne lub – w przypadku bardziej dokuczliwych objawów – w bieliznę chłonną. U pacjentów z nietrzymaniem moczu stosunkowo często diagnozowana jest depresja, dlatego szczególną uwagę podczas leczenia tego schorzenia należy także zwrócić na stan psychiczny pacjenta.
Zauważając pierwsze objawy nietrzymania moczu, warto rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla. Wczesna terapia pomoże nam zatrzymać i wyleczyć chorobę na wczesnym jej etapie i uniknąć wielu stresów, jaki towarzyszy osobom zmagającym się z tą chorobą.
Tagi: wysiłkowe nietrzymanie moczu, bielizna chłonna, nietrzymanie moczu przyczyny, wkładki higieniczne