Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka – jak przygotować dziecko z zaburzeniami rozwojowymi do rozpoczęcia nauki w szkole?
Moja trzyipółletnia córka z zespołem Aspergera rozpoczęła właśnie zajęcia w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zajęcia z wczesnego wspierania rozwoju mają jej pomóc, by rozpoczęcie nauki w szkole było łatwiejsze – przede wszystkim dla Oli, ale także dla mnie i dla męża.
Na czym polegają zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju?
Zajęcia odbywają się z różnymi specjalistami. Pomagają oni jak najlepiej rozwijać się Oli, ale także uczą jej społecznej komunikacji. Dzięki temu Oli będzie łatwiej nawiązywać kontakty z rówieśnikami w szkole, na studiach, a także w pracy. Głęboko wierzę, że Ola będzie mogła samodzielnie funkcjonować, pracować, a nawet założyć rodzinę.
Obecnie zajęcia z Olą prowadzi psycholog dziecięcy, logopeda oraz pedagog, którzy pracują nad różnymi sferami rozwoju dziecka. Największe problemy występują w sferze emocjonalnej i właśnie w tym wymiarze czeka nas najwięcej pracy.
Wczesne wspieranie rozwoju dziecka – pomoc dla rodziców
Proces wspomagania składa się z trzech etapów. Pierwszą z nich jest diagnoza i opracowanie terapii, która w trakcie ulega zmianom. Wprowadza się je na podstawie regularnej obserwacji postępów, jakie wykazuje dziecko. Trzecia część to pomoc rodzicom. Nie wiem, jak wyglądało to u innych rodzin, dla nas sama diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu była tak trudna, długa, po prostu wycieńczająca, że naprawdę profesjonalne wsparcie na dalszym etapie pracy z Olą było nam bardzo potrzebne. Otrzymaliśmy komplet informacji na temat zespołu Aspargera. Co prawda z mężem wcześniej czytaliśmy o zaburzeniach ze spektrum, ale pani psycholog usystematyzowała naszą wiedzę, odpowiedziała nam na wiele pytań, a wiele rzeczy opowiedziała na przykładach. Psycholog oferuje nam nie tylko wsparcie merytoryczne, ale także emocjonalne.
Co daje wczesne wspieranie rozwoju dziecka?
My jesteśmy dopiero na początku drogi. Przed nami kilka lat pracy, przygotowującej Olę do rozpoczęcia nauki w szkole. Specjaliści, którzy prowadzą zajęcia, skupiają się praktycznie na każdym aspekcie. Ćwiczą z Olą wymowę, pracują nad motoryką ciała. Córka poznaje świat i przede wszystkim oswaja się ze zmianami, co przychodzi jej z wielkim trudem. Oprócz tego najtrudniejsza jest dla niej komunikacja z otoczeniem. Zajęcia poświęcane są także na naukę o higienie, Ola uczy się, jak samodzielnie należy o siebie dbać. Oczywiście wszystko dostosowane jest do wieku Oli oraz etapu jej rozwoju.
Ola ma dni, kiedy na zajęcia trudno ją wyciągnąć. Nadal jest na etapie walki z samą sobą, jeśli chodzi o przyswajanie wszelkich nowości. Na zajęciach Ola ćwiczy także skupienie, jak do tej pory z żadnych zajęć nie wyszła wcześniej. Wszystkim rodzicom polecam zajęcia ze wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – jeśli Twoje dziecko otrzymało skierowanie, koniecznie z tego skorzystaj!
1 thoughts on “Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka – jak przygotować dziecko z zaburzeniami rozwojowymi do rozpoczęcia nauki w szkole?”