Maseczki ochronne, które zmniejszają ryzyka zakażenia się koronawirusem, a także innymi wirusami i bakteriami, są zarzewiem wielu sporów. Oprócz zmniejszenia komfortu podczas wykonywania codziennych obowiązków, mogą także powodować maskne. Na trądzik od noszenia maseczki narażeni są przede wszystkim te osoby, które w maskach pracują lub z innych powodów noszą ją wiele godzin dziennie. Dowiedz się, czym tak właściwie jest maskne i jak sobie z nim radzić.
Maskne – trądzik od noszenia maseczek
Chociaż trądzik to problem powszechnie występujący i z trądzikiem młodzieńczym bądź różowatym boryka się wiele osób, trądzik od noszenia maseczek jest dla nas czymś nowym. Mimo że jego objawy są zbliżone do znanych nam rodzajów problemów skórnych, maskne wyróżnia się przede wszystkim podłożem choroby. A to jest przede wszystkim mechaniczne – w wyniku ciągłe pocierania się materiału o skórę dochodzi do podrażnień i osłabienia naturalnej bariery ochronnej, która na co dzień chroni skórę przed drobnoustrojami. Biorąc pod uwagę wysoką temperaturę pod maseczką i dużą wilgotność, bakterie i wirusy wokół ust i nosa rozwijają się niezwykle szybko. W efekcie na naszej skórze pojawia się stan zapalny – zaskórniki, zapchane pory i inne niedoskonałości.
Jak sobie radzić z maskne?
Walkę z maskne należy prowadzić na dwóch frontach. Jednym z nich stanowi higiena maseczek ochronnych. Należy je zmieniać nie rzadziej niż co pół godziny. Jednorazowe powinniśmy wyrzucać, a materiałowe maseczki wielokrotnego użytku prać po każdym użyciu. Aby skutecznie pozbyć się bakterii i wirusów, należy je prać w co najmniej 60 stopniach, a po praniu prasować. Maseczki możemy także przed praniem odkażać wrzątkiem – polecamy tę metodę osobom borykającym się z maskne.
Pielęgnacja skóry twarzy – jakie kosmetyki stosować na maskne?
Aby zwalczyć i więcej nie doświadczyć maskne, należy także odpowiednio pielęgnować skórę. Dużą uwagę należy zwrócić na oczyszczanie skóry twarzy – nie używajmy do tego wysuszającego mydła, a delikatnego żelu do mycia twarzy. Dodatkowo można przemyć skórę wacikiem nasączonym płynem micelarnym.
W pielęgnacji cery problematycznej pomocne są także peelingi i maseczki. Peeling – w tym przypadku enzymatyczny, a nie mechaniczny – należy wykonywać dwa razy w tygodniu. Pozwoli on pozbyć się resztek zanieczyszczeń i przede wszystkim martwego naskórka. Na tak przygotowaną skórę nałóżmy maseczkę oczyszczającą, nawilżającą lub kojącą. Walcząc z maskne, mierzymy się nie tylko z niedoskonałościami, ale także ze skórą podrażnioną od materiału. W maseczce powinny więc znaleźć się takie składniki jak zielona i biała glinka, ekstrakt z zielonej herbaty lub wyciąg z róży. Po zmyciu maseczki twarz posmarujmy kremem do cery trądzikowej. Krem powinien jednocześnie regulować wydzielanie sebum i nawilżać, matowić, ale nie wysuszać.
Do pielęgnacji cery z maskne wybierajmy kosmetyki do cery trądzikowej wysokiej jakości. Zaleca się używanie dermokosmetyków, których działania jest sprawdzone. Pamiętajmy o systematyczności zarówno w oczyszczaniu i pielęgnowaniu skóry, jak i w zmienianiu i praniu maseczek – to jedyny sposób, by pozbyć się maskne raz na zawsze.
Artykuł powstał we współpracy z apteka-leki.pl