Ramen – w czym tkwi sekret tej japońskiej zupy? Odpowiadają eksperci z restauracji Susharnia
Ramen to japońska zupa, która stała się popularna na całym świecie. Może być podawana na ciepło lub zimno, a ponadto występuje w różnych wariantach smakowych. Jest to idealne danie dla osób poszukujących nowych doznań smakowych, które obcując z kuchnią japońską, nie chcą się ograniczać tylko do sushi lub też dopiero zaczynają przygodę z azjatyckimi smakami i nie czują się gotowe na surową rybę.
Historia zupy ramen sięga XIX wieku, kiedy to Chińczycy przywieźli do Japonii makaron pszenny. W tamtym czasie był on traktowany jako przysmak luksusowy i podawano go na specjalne okazje. W latach 20. XX wieku ramen stał się bardziej dostępny. Pojawiły się nawet restauracje oferujące różne wersje tego dania. Kilka lat później pojawiła się pierwsza sieć restauracji ramen, a w latach 50. zupa ramen zaczęła być uważana za narodowe danie Japonii. Od tamtego czasu potrawa ewoluowała, stając się popularna na całym świecie. Czym tak naprawdę jest osławiony ramen? Jest to zupa składająca się z makaronu pszennego o tej samej nazwie, warzyw i mięsa lub owoców morza w aromatycznym bulionie wołowym albo drobiowym. Sekretem tej zupy jest wyjątkowy smak i aromat, który pochodzi od sosu sojowego i octu ryżowego oraz pasty miso. Dodatki takie jak grzyby shiitake, cebula i sezam dodają ramenowi głębi smaku.
Główne składniki zupy ramen
Jako że istnieje wiele wersji tej popularnej japońskiej zupy, której sercem jest makaron ramen, warto poznać poszczególne elementy dania. Do najczęściej spotykanych należą:
- miso – gęsta pasta zrobiona ze sfermentowanej soi, soli i starterów fermentacyjnych. W niektórych odmianach dodaje się ryż lub jęczmień;
- nori – wodorosty, których używa się także w sushi;
- wakame – rodzaj japońskich warzyw, a dokładniej algi z gatunku brunatnic;
- chāshū – to plastry pieczonego lub duszonego boczku;
- shitake – rodzaj japońskich grzybów;
- sriracha – rodzaj pikantnego sosu na bazie przetartych papryczek chili;
- menma – pędy bambusa;
- mirin – słodka, płynna przyprawa o zawartości alkoholu 14%, uzyskiwana w wyniku zmieszania ryżu lekko sfermentowanego przy pomocy pleśni ryżowej Aspergillus oryzae z wódką ryżową shōchū;
- kombu – surowiec kulinarny uzyskiwany z kilku gatunków wodorostów z rzędu listownicowców, przede wszystkim listownicy japońskiej.
Jeśli chcesz spróbować najlepszego w mieście ramenu, odpowiedź restaurację Susharnia w Łodzi lub też zamów posiłek na wynos. Zapoznaj się z ofertą sushi Śródmieście.