Trądzik pospolity to problem przede wszystkim osób w okresie dojrzewania. Zmiany hormonalne, jakie wtedy zachodzą, sprzyjają powstawaniu zmian. Jednak na trądzik coraz częściej narzekają osoby dorosłe. Co przyczynia się do powstawania trądziku? Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej, a jakich zabiegów należy unikać.
Trądzik pospolity – przyczyny powstawania problemów skórnych
Na ciągle powstające niedoskonałości skórne narzekają przede wszystkim posiadacze cery tłustej. Nadprodukcja sebum jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim sprzyja namnażaniu się bakterii. To właśnie one powodują stan zapalny skóry, co prowadzi do powstających na niej zmian.
Ponadto z trądzikiem borykają się także osoby z zaburzoną gospodarką hormonalną – np. osoby w wieku dojrzewania lub przekwitania. Skłonności do powstawania zmian na skórze mają także osoby palące i stosujące niezdrową dietę. Toksyny, jakie przyjmowane są wraz z paleniem papierosów i jedzeniem tłustej, przetworzonej żywności, uwalniają się między innymi przez skórę, powodując niechciane zmiany skórne. Z nawracającym, problematycznym trądzikiem należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie i zaleci stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Jeśli jednak zmiany na skórze nie są aż tak duże, możemy z nimi walczyć domowymi sposobami.
Pielęgnacja cery trądzikowej zaczyna się od oczyszczania
Bez względu na typ cery, pielęgnację zawsze powinniśmy zaczynać od oczyszczania skóry. Niezmiernie ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków – osoby z trądzikiem powinny sięgać po produkty dedykowane cerze tłustej i trądzikowej. Delikatny żel do mycia twarzy lub pianka mogą zawierać olejki, które skutecznie pozbędą się sebum. Po umyciu twarzy skórę należy przemyć tonikiem. O tym etapie oczyszczania skóry zapomina wiele osób. Niestety nawet najlepsze kosmetyki myjące zmieniają pH skóry na zasadowe – tonik przywraca naturalny, nieco kwaśny odczyn skóry, chroniąc ją przed powstawaniem stanów zapalnych. W nasilonych stanach zapalnych możemy także sięgnąć po kosmetyki ze srebrem lub po oryginalne srebro koloidalne, które działa antybakteryjnie.
Skóry przetłuszczającej nie należy myć zbyt często. Oczyszczanie zaplanujmy na rano i wieczór, po wysiłku fizycznym i w ciągu dnia, jeśli towarzyszą nam upały. Raz w tygodniu powinniśmy złuszczyć skórę za pomocą peelingu chemicznego – peeling ziarnisty przeniesie bakterie po całej skórze, zwiększając jej stan zapalny.
Nawilżanie skóry podstawą pielęgnacji cery trądzikowej
Najczęściej popełnianym błędem w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej jest jej wysuszanie. Stosowanie kosmetyków z alkoholem, a także nadmierna ekspozycja na słońce czy promienie UV w solarium nie tylko nie pomaga, ale wręcz pogarsza stan skóry. Wysuszona skóra będzie nadrabiać produkcję sebum – problem przetłuszczania się skóry zwiększy się i będzie jeszcze trudniejszy do zatrzymania.
Do pielęgnacji cery trądzikowej w ciągu dnia powinniśmy wybierać nawilżające i matujące kremy z filtrem UV, na noc zaś wybierajmy kremy nawilżające. Kremy odżywiające są cięższe, dlatego nie powinniśmy ich stosować. Szukajmy kosmetyków komedogennych, czyli takich, które nie zapychają porów.
Makijaż cery trądzikowej i przetłuszczającej się
Chociaż osoby z cerą trądzikową najchętniej zakryłyby niedoskonałości skóry grubą warstwą makijażu, to właśnie one powinny unikać stosowania na co dzień podkładu i pudru. Takie kosmetyki zostawmy na wieczorne wyjścia i inne specjalne okazje, zastępując je kremem BB lub kremem CC. Jeśli decydujemy się na make up, zawsze miejmy przy sobie bibułki matujące, dzięki którym usuniemy błyszczącą warstwę sebum, bez naruszania makijażu. Jeśli po powrocie do domu nie planujemy już nigdzie wychodzić, koniecznie usuńmy makijaż.
Do pielęgnacji cery trądzikowej używajmy jedynie sprawdzonych kosmetyków. Lekarze dermatolodzy zalecają stosowanie dermokosmetyków lub kosmetyków naturalnych.
1 thoughts on “Pielęgnacja cery trądzikowej – jak dbać o skórę z problemami?”