Pragniesz zdrowo żyć? Znajdź w swoim ogrodzie miejsce dla ziół, które staną się integralną częścią Twojej diety. Założenie ogródka ziołowego nie jest trudne. Zdobycie sadzonek lub nasion ziół nie stanowi problemu. Dostępne są one w każdym sklepie ogrodniczym, a ich cena jest bardzo przyjazna. Dlatego zorganizowanie własnego ogródka ziołowego zajmie Ci niewiele czasu, a przyniesie naprawdę wiele korzyści.
Jak zaprojektować ogródek ziołowy?
Piękny i funkcjonalny ogród pełen ziół można urządzić nawet na małej przestrzeni. Najlepiej wytyczyć fragment ogrodu, otoczyć go małym płotkiem, by wszystkie zioła mieć pod ręką i nie szukać ich wśród kwiatów. Choć to połączenie – roślin ozdobnych i jadalnych, wygląda równie dobrze. Zioła i kwiaty rosną w zgodzie ze sobą. Zioła powinny rosnąć blisko domu, a najlepiej – blisko kuchni. Wybierz stanowisko nasłonecznione i osłonięte od wiatru – to idealne warunki dla bazylii, rozmarynu, majeranku, czyli ziół pochodzących z cieplejszych rejonów. Mięta czy estragon pochodzą z rejonów klimatu umiarkowanego, więc poradzą sobie wszędzie, nawet w miejscach zacienionych. Jak już wybierzesz kawałek przestrzeni, ogrodzisz to porządnie przekop ziemię. Podłoże pod ogródek ziołowy przygotowujemy w podobny sposób co ziemię pod warzywa. Rozbij grudki ziemi, wymieszaj glebę z żyzną ziemią ogrodniczą lub kompostem. Usuń wszystkie chwasty. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na plewienie – rozłóż agrotkaninę ogrodową ściółkującą. To najlepszy sposób na ochronę naszego ogródka ziołowego przed inwazją chwastów, które trudno wyplenić.
Zalety i wady agrotkaniny ogrodowej w ziołowym zakątku
Regularne odchwaszczanie ogródka ziołowego to podstawa. Chwasty konkurują z ziołami nie tylko o miejsce, ale przede wszystkim o wodę. Choć zioła nie są zbyt wrażliwe na różne zmiany, to im więcej uwagi i pracy im poświęcisz, tym lepsze, bardziej aromatyczne i zdrowe będą ich liście. Aby ilość plewienia ograniczyć, na ziemię połóż agrotkaninę ogrodową, która skutecznie zablokuje nadmierny rozrost chwastów. Agrotkanina ogrodowa bardzo dobrze przepuszcza wodę i składniki mineralne, utrzymuje właściwą pulchność gleby i wilgotność. Nie gnije, jest bardzo trwała, nie wpływa na pH gleby, a przede wszystkim – poprawia warunki rozwoju roślin. Agrotkanina nie powinna być stosowana na bardzo ciężkich i gliniastych glebach. Należy ją rozłożyć jak najdokładniej, aby uniemożliwić przedostanie się chwastów. Niestety przy agrotkaninie nie można stosować naturalnych kompostów i oborników – jednak w przypadku ziół nie są one konieczne!
Jeśli więc pragniesz cieszyć się zdrowym i pięknym ogrodem ziołowym, połóż pod rozsadę ziół agrotkaninę ogrodową, która pomoże Ci utrzymać porządek w Twoim zielonym zakątku!