Problemy z tarczycą często powodują, że nie mamy siły wstać z łóżka, czujemy stałe znużenie i rozdrażnienie. Nasza skóra jest bardzo sucha, a włosy łamliwe, kruche nadmiernie wypadają. Objawy można mnożyć: otyłość, stwardniała skóra na łokciach, depresja, ale też słaba pamięć i koncentracja, zimne ręce i stopy. Jeśli problemy z tarczycą ma ktoś z Twojej bliskiej rodziny – to lepiej się zbadać.
Jakie badania wykonać przy problemach z tarczycą?
Należy wykonać pełny panel tarczycowy: TSH, f T3, f T4, antyTPO i antyTG, który wykonywany w całości nie powinien kosztować więcej niż 65 zł. Nie sugeruj się też tym, że wyniki mieszczą się w normach laboratoryjnych, bo to nic nie znaczy. Powinien obejrzeć je specjalista medycyny funkcjonalnej lub endokrynolog, należy również poddać się badaniu USG tarczycy.
Przy diagnozie problemów z tarczycą bierze się pod uwagę nie tylko laboratoryjne wyniki, ale przede wszystkim samopoczucie i obciążenia rodzinne.
Nie obawiaj się, że lekarz od razu zaleci stosowanie skomplikowanej terapii hormonalnej, bo istnieją różne poziomy niedoczynności i nie każdy tego wymaga:
- subkliniczna – najbardziej subtelna postać, gdy tylko jeden z parametrów może nie być w porządku, ale jednocześnie pacjent ma większość lub tylko niektóre z wymienionych wyżej objawów,
- pierwotna – gdy wyniki już są rozchwiane,
- wtórna lub trzeciorzędowa – już ta najbardziej zaawansowana.
Jeśli wyniki jednoznacznie wskazują na rozwijającą się niedoczynność lub zapalenie tarczycy Hashimoto, to od razu reaguj:
- Zmienić dietę –wykluczyć cukry w każdej postaci, gluten i wszystkie przetwory z mleka – warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, o którym wiesz, że zajmuje się dietą dla osób z chorobami tarczycy
To bardzo ważne, bo przy różnych typach chorób tarczycy obostrzeń dietetycznych jest dużo więcej.
- Wprowadzić celowaną suplementację
- Sprawdzić, co oprócz genów, mogło indukować naszą chorobę: wirusy, grzyby i pleśnie, pasożyty, a może borelioza i jej koinfekcje – precyzyjnej odpowiedzi może udzielić biorezonansowy VEGA TEST
- Zacząć pracować nad stresem – nauczyć się technik radzenia sobie z nim.
Podsumowując, zdecydowanie warto zainteresować się swoją tarczycą. Bo być może nękające Cię problemy zdrowotne mają w niej źródło.