Bramy przesuwne cieszą się dużą popularnością. Przede wszystkim pozwalają na znaczną oszczędność miejsca przed posesją, a przy tym są wygodne w użytkowaniu. Aby móc cieszyć się maksymalną funkcjonalnością, należy wybrać odpowiedni napęd do bram przesuwnych. Dziś podpowiemy Wam jak znaleźć najlepszy.
Jak znaleźć najlepszy napęd do bramy przesuwnej?
Napęd do bramy przesuwnej musi być wykonany z mocnych i niezawodnych materiałów. Powinny być one odporne na duże obciążenia, a także korodowanie. Warto zdecydować się np. na przekładnię siłowników wykonanych z brązu. Dobrze sprawdzą się też przekładnie wykonane ze stali hartowanej, które potem są zanurzane w kąpieli olejowej. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe zabezpieczenie i niezawodność na lata. Warto tutaj zauważyć, że bramy przesuwne najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie podjazd jest krótki i niewielki. Takie bramy montuje się szybko, zaś ich skrzydła przesuwają się wzdłuż ogrodzenia. Można zdecydować się na rozwiązanie, gdzie siłownik wytrzymuje nawet 800 kg obciążenia, ale też dostępne są np. napędy do 500 kg. Co ważne, dla bezpieczeństwa bramy powinny mieć wbudowany enkoder. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe zabezpieczenie. Oznacza to, że brama automatycznie zatrzyma się w momencie, gdy jakieś przedmioty znajdą się w jej świetle. To rozwiązanie rzeczywiście zapewnia większy komfort użytkowania, ale też stanowi dodatkową ochronę.
Wybór bramy – na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Odpowiednio dobrane siłowniki do bram sprawią, że zyskacie wygodę. Jednocześnie już wiecie, że muszą być wykonane z mocnych i niezawodnych materiałów. Ale to nie wszystko na co należy zwrócić uwagę. Dobierając automatykę do bram przesuwnych, musicie wziąć pod uwagę szerokość bramy. I tutaj zasada jest jedna, a mianowicie im szersza brama, tym dłużej się otwiera i zamyka, co ma wpływ na samą żywotność napędu. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę częstotliwość otwierania bramy. Jeżeli będzie otwierana do 50 cykli na dobę, to wystarczy, że zdecydujecie się na rozwiązanie dedykowane domom jednorodzinnym. Jeżeli będzie częściej otwierana, to należy wybrać jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązanie dedykowane firmom. Ciężar bramy musi być zawsze niższy od ciężaru zapisanego w specyfikacji. W przeciwnym razie może dojść do awarii na skutek osadzania się śniegu czy oblodzenia. Jednocześnie znaczenie ma też to z jakiego materiału brama jest wykonana. Warto wiedzieć, że drewno nie tylko jest podatne na butwienie, ale też pod wpływem wilgoci zmienia ciężar. Brama stalowa sama w sobie jest już cięższa. Jednak z drugiej strony jest to rozwiązanie trwalsze. Jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Aby nie doszło do rdzewienia powinna zostać zabezpieczona antykorozyjnie.
Fot. Shutterstock