Posiadanie ogródka to ogromna radość i obowiązek jednocześnie. Żeby zielona przestrzeń wyglądała estetycznie, konieczna jest ciągła i systematyczna pielęgnacja rabat ogrodowych. Do podstawowych działań ogrodnika amatora należy między innymi regularne podlewanie, nawożenie odpowiednimi substancjami, przycinanie (jeżeli istnieje taka konieczność) i plewienie. Ta ostatnia czynność jest chyba najbardziej kłopotliwa i czasochłonna. Wynika to głównie z tego, że chwasty rosną niezwykle szybko. Dlaczego należy usuwać chwasty? Chwast to roślina, która rośnie na naszej rabacie mimo naszej woli, planu i wizji. Co ciekawe rośliny uważane powszechnie za chwasty są bardzo mocne, odporne na trudne warunki atmosferyczne, a do tego żywią się wartościowymi substancjami, jakie otrzymują rośliny ozdobne. Często zdarza się, że chwast zagłusza zasadzoną przez nas roślinkę. A przecież nie o to nam chodzi. Jak można pozbyć się problemu z chwastami i nie stracić przy tym dużej ilości czasu?
Jaki rodzaj ściółki wybrać i czym jest agrowłóknina ściółkująca?
Najlepszym sposobem na chwasty jest uniemożliwienie im wzrostu na naszej rabacie. Takie efekty uzyskamy wysypując podłoże wokół roślin ściółką. Wówczas chwasty będą miały ograniczony dostęp do światła, a w związku z tym będą znacznie wolniej rosnąć. Co zatem możemy wysypać w formie ściółki?
Agrowłóknina ściółkująca – wykonana jest z syntetycznych włókien, dzięki czemu nie ulega procesowi gnicia. To zmniejsza ryzyko zarażenia roślin grzybami i pleśnią. Wyłożenie agrowłókniny ściółkującej pomiędzy roślinami powstrzymuje nie tylko chwasty przed wzrostem, ale i zabezpiecza ziemię przed utratą wilgoci i lekko ja ogrzewa. To pomaga naszym roślinom lepiej rosnąć. Wymieniamy ten materiał do ściółkowania w pierwszej kolejności, ponieważ może on stanowić dolną warstwę ściółkowania. Dla estetycznego wyglądu rabatki, na agrowłókninę można wysypać inny rodzaj ściółki.
Kora sosnowa – to chyba najpopularniejsza forma ściółki. Ze względu na swój kwaśny odczyn idealnie nadaje się do ściółkowania podłoża pomiędzy iglakami, wrzosami czy różanecznikami. Ma ładny kolor i długo zachowuje estetyczny wygląd. Może być stosowana wraz z agrowłókniną, lub jako jedyna warstwa ściółki.