Kappacyzm i gammacyzm

Kappacyzm i gammacyzm

O czym mowa? O niewypowiadaniu głosek “k” i “g”. Dlaczego takie problemy pojawiają się u dzieci? Główną przyczyną jest ograniczona możliwość języka, jego nieprawidłowa praca. To kwestia zbytniej sztywności, jak i lenistwa aparatu mowy. Szczególne problemy pojawiają się, kiedy problemy dotyczą tylnego odcinka języka. To on jest odpowiedzialny za niemożność wypowiedzenia “k”, “g”, a niekiedy “ch”.

Jak objawia się kappacyzm i gammacyzm?

Przede wszystkim przez chrząkania, zamiast wypowiadania tych głosek. Tak zwany kappacyzm, bądź gammacyzm właściwy polega na zwarciu krtaniowym, blokującym możliwość wypowiedzenia dźwięku. Wyróżniamy również objaw parakappacyzmu czy paragammacyzmu, który to zamienia głoski “k”, “g” na przedniojęzykowo-zębowe “t” lub “d”. Wtedy zamiast kino dziecko mówi tino, zamiast góra – tura. W przypadku mogikappacyzmu i mogigammacyzmu dochodzi do opuszczania głosek, o jakich mowa, w wyrazach. Zanik tych głosek pojawia się na początku, jak i w środku wyrazu, a także na końcu słowa.

Wiele problemów z mową pojawia się u dzieci bardzo wcześnie, dlatego zawsze powinniśmy być czujni i obserwować nasze pociechy, by dość szybko i sprawnie móc je wesprzeć w prawidłowym rozwoju mowy. Jeśli tylko zauważycie podobne problemy z mową u dzieci, zgłoście się do specjalisty, takiego jak np. zuczekkrakow.pl.

 

Komentarze

 1. magda says:

  Super artykuł!!

  1. Ania says:

   A co w nim takiego „super”? Można powiedzieć na przykład, że jest rzeczowy, ale słowo super raczej nic nie wnosi.


   http://podatki-saldo.pl/

 2. kasia says:

  W końcu jakieś konkrety dla mam:-)

 3. Maciej says:

  🙂 potwierdzam

 4. Elwira says:

  W sumie to nie wiedziałam, że to jest taki poważny problem. Nawet nie spodziewałam się, że jest to jakoś nazwane. Dobrze, że są takie artykuły w sieci, wiele wyjaśniają.

 5. Iga says:

  Ja chodzę do lekarzy od razu jak tylko odkryję, że jest jakiś problem. Dzięki temu szybko reaguję i problem nie pogłębia się. Polecam po prostu obserwować swoje dzieci.


  http://kris-cars.eu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *