Manicure hybrydowy od tradycyjnego manicure różni się nie tylko wykonaniem i trwałością, ale także sposobem usuwania manicure. Złe zdejmowanie lakieru hybrydowego może osłabić płytkę paznokcia, a nawet boleśnie ją uszkodzić. Na usuwanie hybryd możemy udać się do salonu, nawet jeśli samą stylizację wykonujemy same. Jeśli jednak chcemy oszczędzić sobie czasu na dojazdy oraz wydatku, możemy bezpiecznie zdjąć hybrydy w domu.
Co nam będzie potrzebne do zmycia lakieru hybrydowego?
Przed przystąpieniem do zmywania hybryd powinnyśmy przygotować:
- Remover – zmywacz do lakieru hybrydowego
- Płatki bezpyłowe
- Klipsy na paznokcie lub gruba folia aluminiowa
- Oliwka do skórek
- Blok polerski lub pilnik o gradacji 180
- Opcjonalnie drewniany patyczek z drzewa pomarańczowego
Do usuwania hybryd powinniśmy wybierać dobrej jakości zmywacze acetonowe z dodatkiem lanoliny. Najlepiej, by były to specjalne removery do zmywania lakieru hybrydowego. Pamiętajmy, że aceton jest silnym rozpuszczalnikiem, który może uszkodzić płytkę paznokcia i delikatną skórę dłoni. Acetonu nie może jednak zabraknąć w zmywaczu do hybryd – bezacetonowe zmywacze nie usuną lakieru utwardzanego lampą UV.
Dlatego producenci akcesoriów do manicure hybrydowego tworzą specjalne removery z acetonem, ale bez szkodliwych substancji, jakie on zawiera. Dla dodatkowej ochrony dodawana jest lanolina, czyli naturalny wosk pochodzenia owczego. Zapewnia ona skuteczną ochronę przed wysuszeniem płytki paznokcia.
Przygotowanie do zmywania lakieru hybrydowego
Zanim przystąpimy do usuwania lakieru hybrydowego, musimy odpowiednio przygotować płytkę paznokcia.
Za pomocą polerki lub delikatnego pilnika (o gradacji 180) należy zmatowić wierzchnią warstwę lakieru. Tak naprawdę powinnyśmy zetrzeć jedynie top caot, który nałożony jest na lakier. Zmatowienie sprawi, że aceton przeniknie przez całą warstwę lakieru, dzięki czemu z łatwością go usuniemy.
Następnie przygotujmy waciki – najwygodniej będzie, gdy każdy wacik przetniemy na cztery części. Waciki do paznokci muszą ściśle przylegać, dlatego potrzebne będą specjalne klipsy lub ewentualnie gruba folia aluminiowa.
Gdy już wszystko naszykujemy i zmatujemy płytkę paznokcia, musimy zabezpieczyć delikatne skórki przed działaniem acetonu. W tym celu nasmarujmy je oliwką do skórek, która ochroni skórę i dodatkowo ją nawilży. Jeśli braknie nam specjalistycznej oliwki do paznokci i skórek, możemy wykorzystać oliwę z oliwek.
Jak zmyć hybrydy? Zdejmowanie lakieru hybrydowego krok po kroku
Przygotowane wcześniej waciki nasączamy zmywaczem do lakieru hybrydowego i przykładamy je do paznokci. Następnie na palce nakładamy klipsy i w ten sposób odczekujemy 15 minut, by aceton dokładnie przeniknął przez lakier.
Jeśli nie mamy klipsów do paznokci, palce z wacikami szczelnie owijamy folią aluminiową. Najlepiej sprawdzi się gruba folia, która nie pozwoli na odparowywanie acetonu, czyli osłabienie jego działania. Tradycyjną, cienką folię owijamy wokół paznokci dwukrotnie, upewniając się, że wacik z acetonem idealnie przylega do płytki paznokcia.
Po kwadransie zdejmujemy waciki i sprawdzamy stan lakieru. Jeśli nadal mocno trzyma się paznokcia, możemy ponownie nałożyć waciki ze zmywaczem. Tym razem trzymajmy je nie dłużej niż 5 minut.
Ostatnie kroki w usuwaniu hybrydy
Resztki lakieru i bazy delikatnie spiłowujemy blokiem polerskim lub ściągamy za pomocą drewnianego patyczka. Pamiętajmy, by wykonywać od skórek ku wolnemu brzegowi paznokcia. W przypadku niekontrolowanego ześlizgnięcia się patyczka, nie skaleczymy się i nie uszkodzimy płytki paznokcia.
Jeśli po ściągnięciu hybrydy nie będziemy robić kolejnego manicure lub mamy więcej czasu, warto na płytkę paznokcia nanieść niewielką warstwę oliwki. Dzięki temu paznokcie będą jeszcze lepiej odżywione. Przed przystąpieniem do wykonania kolejnego manicure, paznokcie należy oczywiście dokładnie odtłuścić.
Błędy podczas zdejmowania hybrydy, które niszczą płytkę paznokcia
Zdejmowanie hybryd nie jest trudne i wykonywane zgodnie ze sztuką jest całkowicie bezpieczne. Niestety w internecie można znaleźć kilka rad, które mogą zrujnować płytkę paznokcia, skutecznie ją niszcząc – czasami nawet do tego stopnia, że w jej odbudowaniu konieczna jest pomoc lekarza dermatologa.
Moczenie palców w zmywaczu
Najczęściej powielanym błędem wśród osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z hybrydami, jest moczenie palców dłoni w miseczce ze zmywaczem. W ten sposób aceton podrażnią płytkę paznokcia oraz skórę, bardzo je wysusza i niszczy. Nie bez powodu profesjonaliści przed nakładaniem wacików na paznokcie zabezpieczają skórę oliwką. Bierzmy z nich przykład – dbajmy o paznokcie i o skórki wokół nich.
Zrywanie lakieru z paznokci
Kolejnym często popełnianym błędem jest zrywanie lakieru. Nie ma innej możliwości, jak zerwanie go wraz z wierzchnią warstwą płytki paznokcia. Bez rozmiękczenia lakieru acetonem zniszczymy paznokcie w takim stopniu, że odbudowanie ich zajmie nam bardzo dużo czasu.
Amatorskie frezowanie paznokci
Styliści paznokci do zdejmowania hybryd używają najczęściej frezu. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem spiłowywać bazy, co skraca wykonanie manicure i sprawia, że paznokcie stają się wyjątkowo mocne. Jednak zdejmowanie lakieru hybrydowego frezarką wymaga dużych umiejętności. Można bowiem uszkodzić sobie płytkę paznokcia, a także pokaleczyć skórki. Dlatego spiłowywanie hybrydy frezem polecamy osobom, które miały szansę nauczyć się tego od profesjonalistki.
Jakość lakieru hybrydowego a usuwanie manicure
Bardzo duże znaczenie ma też lakier, jaki używamy do wykonania manicure hybrydowego. Dobrej jakości lakier długo utrzymuje się na paznokciach, długo się błyszczy i pięknie wygląda, ale także łatwo poddaje się usuwaniu. Dlatego nie warto oszczędzać na lakierze hybrydowym. My polecamy oczywiście lakiery marki Victoria Vynn – z nimi hybrydowa stylizacja paznokci będzie zawsze na najwyższym poziomie.
Artykuł powstał przy współpracy z marką Victoria Vynn.