Jak utrzymać optymalną wilgotność w domu w przypadku stosowania wentylacji mechanicznej?
Coraz więcej osób decyduje się na wentylację mechaniczną. Jej stosowanie zapewnia wymianę zużytego powietrza na świeże i dzięki zastosowaniu rekuperatora, a także czerpni, wyrzutni i anemostatów nie trzeba nawet otwierać okien. Problemem często bywa utrzymanie odpowiedniej wilgotności w domu – jak ją zapewnić?
Jak zapewnić optymalną wilgotność przy stosowaniu wentylacji mechanicznej?
Otwieranie okien przy wentylacji mechanicznej może sprawić, że cały system nie będzie działał tak wydajnie, a także będzie zużywał więcej energii. Ponadto powietrze pobierane przez czerpnię jest filtrowane zanim trafi do pomieszczeń, a otwieranie okien powoduje, że do wnętrza trafia nieoczyszczone powietrze. Niektórzy we wnętrzach stosują stacjonarne nawilżacze powietrza, aby zapewnić optymalną wilgotność pomiędzy 40 a 60%, ale jest lepsze rozwiązanie a mianowicie nawilżacz kanałowy. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat.
Czym jest nawilżacz kanałowy i jak działa?
Nawilżacz kanałowy jest inteligentnym urządzeniem, które montowane jest w kanale nawiewnym instalacji wentylacji mechanicznej. Jego działanie jest bardzo proste, a mianowicie wyposażony jest w system ruchomych lameli, które nawilżają powietrze. To urządzenie stale monitoruje stan powietrza i pozwala na uzyskanie optymalnej wilgotności w każdym pomieszczeniu. Nawilża je kompleksowo dzięki zastosowaniu systemu rur doprowadzających powietrze przez anemostaty. Do pomieszczenia nawiewane jest powietrze o odpowiedniej wilgotności. Gwarantuje maksymalny przepływ powietrza na poziomie 500 m3/h, a także utrzymywanie wilgotności nie wyższej niż 60%. Wentylacja mechaniczna to świetne rozwiązanie i decydując się na nią, warto wybrać dodatkowe komponenty, które zwiększają skuteczność jej użytkowania. Artykuł powstał przy współpracy z firmą COMAIR dobra wentylacja.
Fot. Shutterstock