Nowocześnie urządzony, wyposażony w wygodne kanapy i fotele, a do tego czysty. To cechy, które opisują godny zaufania gabinet kosmetyczny. Przestrzeń, w której przyjmujesz swoje klientki powinna kusić nie tylko wysoką jakością świadczonych usług i gustownym wystrojem, ale także restrykcyjnym przestrzeganiem zasad higieny. W miejscach taki jak salony kosmetyczne nie wystarczy tylko posprzątać. Obowiązuje tutaj szereg procedur dotyczących dezynfekcji pomieszczeń oraz sterylizacji poszczególnych przedmiotów wykorzystywanych w codziennej pracy. To działania, które skutecznie zapobiegają zakażeniom, zwalczając czynniki chorobotwórcze, bakterie, wirusy oraz grzyby. Dezynfekcja salonu kosmetycznego to bardzo ważna czynność, którą można wykonać kilkoma metodami z pomocą profesjonalnych preparatów.
Czego potrzebujesz do dezynfekcji gabinetu kosmetycznego?
W gabinecie kosmetycznym dezynfekcji poddawane są narzędzia wykorzystywane do wykonywania zabiegów, a także powierzchnia użytkowa — ściany, podłogi, meble. Dezynfekcja dotyczy również pracowników, ich rąk i odzieży.
Do wykonania dezynfekcji gabinetu kosmetycznego potrzebne są profesjonalne środki myjące. Nie tylko usuwają one zabrudzenia, ale też zwalczają bakterie, grzyby oraz wirusy. Wybierając preparaty zwróć uwagę na te, które mają wymagane certyfikaty, spełniają normy jakości oraz bezpieczeństwa i są oficjalnie dopuszczone do obrotu.
Niewiele jest środków uniwersalnych, które sprawdzą się do dezynfekcji wszystkich powierzchni i przedmiotów. Producenci skłaniają się ku grupowaniu wyrobów zgodnie z ich przeznaczeniem. Dlatego wyboru preparatów powinieneś dokonywać mając na uwadze metraż wnętrza, jego wyposażenie, rodzaj wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Najbardziej restrykcyjne wymogi, jeśli chodzi o stylizację, dotyczą czynności wiążących się z naruszaniem ciągłości skóry.
Co podlega dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym?
Wnętrze gabinetu kosmetycznego powinno być starannie dezynfekowane każdego dnia. Są miejsca, takie jak umywalki, sanitariaty czy brodziki do pedicure, które należy myć i sterylizować jeszcze częściej.
Jeżeli chodzi o wyposażenie, w salonach piękności dezynfekcji podlegają:
- narzędzia zabiegowe i sprzęt wielokrotnego użytku mający kontakt ze skórą, krwią, błonami śluzowymi pacjenta,
- aparatura, blaty, fronty mebli, klamki, ściany,
- fotele zabiegowe, łóżka, leżanki, materace, pulpity,
Dezynfekcja to bardzo szerokie pojęcie, które dotyczy nie tylko rzeczy, ale też ludzi. Obowiązkiem pracowników jest odpowiednie przygotowane się do zabiegu, poprzez umycie rąk i włożenie odzieży ochronnej. Ubrania pracownicze powinny być prane najlepiej w temperaturze 65 stopni Celsjusza (kolorowe) lub 95 stopniach (białe).
Tekst powstał we współpracy z firmą Asinos