Perfumy damskie i męskie istniały od zarania dziejów, a według ludów starożytnych miały właściwości lecznicze i były wykorzystywane do rytuałów religijnych. Starożytni Grecy i Rzymianie przywiązywali ogromne znaczenie do perfum, a jak podchodzili do nich Włosi i Francuzi?
Produkcja pachnideł rozkwitła w Europie dopiero w okresie krucjat w XII wieku. Do tamtej pory tereny te nie zachwycały czystością… Dopiero używanie perfum wniosło w życie Europejczyków nowy standard i przyjemność płynącą z czystości. Perfumy używane były na różne sposoby: spryskiwano nimi materiały, namaszczano ciała, a nawet dodawano do wody, w której się kąpano. Warto dodać, że zainteresowanie perfumami, stało się większe w epoce Renesansu, w której wzrosło uwielbienie ciała i zmysłów człowieka.
Pierwsza woda perfumowana
Wenecja i Florencja bardzo szybko stały się głównymi ośrodkami produkcji perfum. W XIV wieku wyprodukowaną pierwszą wodę perfumowaną na bazie alkoholu nazwano Eau de Regine de Hongarie, czyli „Woda Królowej Węgier”.
We Francji przez cały XVII i XVIII wiek perfumy cieszyły się olbrzymią popularnością. W tamtych latach używano ich w ogromnych ilościach, przez co Pałac Wersalski nazywano „perfumowanym dworem”. Perfumowano tam zarówno królewskie peruki, odzież i komnaty. Szaleństwo to zgubiło Francuzów, którzy perfumowaniem zastępowali codzienną higienę… Z tego względu w tamtym okresie stosowano bardzo ciężkie i duszące zapachy. Rewolucję dla europejskiego przemysłu perfum, przyniosło wynalezienie wody kolońskiej, która wyparła w znacznym stopniu perfumy.
Pierwsze perfumy na dużą skalę
W 1928 roku dom mody Guerlain otworzył w Paryżu przedsiębiorstwo i rozpoczął produkcję zapachów na skalę światową. Perfumy Guerlain, szybko zyskały popularność wśród grupy bogatych osób, które zamawiały te specyfiki na specjalne zamówienie. Kolejną rewolucją w przemyśle zapachowym była produkcja substancji wonnych za pomocą syntezy chemicznej. Zaowocowało to jeszcze większym dostępem do wód zapachowych, a także tworzeniem zapachów, które nie miały pierwowzorów w naturze. Sposoby pozyskiwania tych zapachów wykorzystywane są do tej pory, odkrywając kolejne nietuzinkowe połączenia.