Ekspresy kolbowe należą do grupy ekspresów ciśnieniowych. Uznaje się je za profesjonalny sprzęt do przygotowywania kawy. Głównie ze względu na to, że są urządzeniami nieco bardziej skomplikowanymi w budowie i obsłudze niż pozostałe rodzaje ekspresów. Za to umiejętnie obsługiwane pozwalają na zaparzenie wysokiej jakości espresso – pożądanego w wielu lokalach gastronomicznych.
Podsumowanie:
- Ekspresy kolbowe należą do grupy ekspresów ciśnieniowych – razem z ekspresami automatycznymi.
- Z ekspresem kolbowym można się spotkać przede wszystkim w profesjonalnych lokalach gastronomicznych, zwłaszcza kawiarniach.
- Każdy ekspres kolbowy składa się z podstawowych elementów, decydujących o jego działaniu: bojlera, pompy ciśnieniowej i kolby, a także dodatkowych akcesoriów, których rolą jest przede wszystkim zwiększenie komfortu obsługi, ale także jakości serwowanego napoju.
- Działanie ekspresów kolbowych – tak, jak wszystkich ekspresów ciśnieniowych – opiera się na wykorzystaniu gorącej wody przepuszczanej przez zmieloną kawę pod odpowiednim ciśnieniem.
Ekspres kolbowy – z czego jest zbudowany?
W sprzedaży dostępne są różnorodne ekspresy kolbowe, które na pierwszy rzut oka cechują się innym rozmiarem, konstrukcją i designem. Urządzenia te jednak składają się z kilku podstawowych elementów, obecnych w każdym elementu. Bez nich sprzęt nie spełniałby swojego kluczowego zadania, jakim jest parzenie kawy. Jest to:
- Bojler – temperatura wody ma bardzo duże znaczenie w kontekście przygotowywania smacznej i aromatycznej kawy. Za idealną uznaje się tę w przedziale 88-92°C. Kolbowy ekspres wyposażony jest w bojler, który dokładnie i w krótkim czasie podgrzewa ją do pożądanej temperatury.
- Pompa ciśnieniowa – ekspresy kolbowe należą do grupy ekspresów ciśnieniowych. Potrzebują zatem elementu, który umożliwi przejście gorącej wody przez sitko ze zmielonymi ziarnami i przygotowanie kawowego naparu. Funkcję te spełnia pompa ciśnieniowa. Uznaje się, że im wyższe ciśnienie jest w stanie wygenerować, tym kawa jest bardziej esencjonalna, a sam ekspres lepszy. Dobre urządzenia charakteryzują się ciśnieniem na poziomie 9-19 barów.
- Kolba – element, od którego ekspresy kolbowe wzięły swoją nazwę. Część ta odróżnia je bowiem od pozostałych urządzeń tego typu. To niewielki, metalowy pojemnik, w którym umieszcza się zmielone ziarna kawy. W dolnej części przyjmuje on postać sitka. Taka budowa umożliwia przejście wody pod ciśnieniem. Modele przeznaczone do profesjonalnego użycia wyposażonych są najczęściej w więcej niż jedną kolbę – to pozwala na przygotowanie kilku napojów jednocześnie.
Oprócz wymienionych przed chwilą elementów producenci kolbowych ekspresów do kawy wyposażają swoje urządzenia w dodatkowe akcesoria, np. młynek do mielenia ziaren, dysze do spieniania mleka czy aktywne tace do podgrzewania filiżanek.
Jak działają ekspresy kolbowe?
Wskazanie funkcji poszczególnych elementów ekspresów już po części obrazuje, jak działa takie urządzenie. Proces zaparzania kawy sprowadza się do zmielenia ziaren, umieszczenia ich w kolbie, podgrzania wody do wskazanej temperatury i przepuszczenia jej przez wypełnioną kawą kolbę – tak powstaje esencjonalne espresso, które w lokalach podawane jest jako samodzielny napój lub wykorzystane do tworzenia innych wariantów kawy.