Ekstrakty roślinne to wyciągi powstające w procesie ekstraktacji. Wykorzystywane są przez wiele gałęzi przemysłu – medyczną, kosmetyczną, farmaceutyczną a nawet spożywczą. Roślinne ekstrakty ze względu na swoje właściwości najczęściej wykorzystywane są jednak w kosmetyce. Dlaczego? Odpowiadamy!
Podwyższają wartość funkcjonalną kosmetyku
Ekstrakty roślinne to związki chemiczne, które zostały wyodrębnione w procesie chemicznym. Ekstrakt może być samodzielną substancją lub mieszanką kilku innych. Może też stanowić gotowy produkt kosmetyczny, jak np. ekstrakt z drzewa herbacianego używany jako wcierka do skóry głowy. Kosmetyki z ekstraktami roślinnymi w składzie mają o wiele więcej właściwości niż produkty oparte wyłącznie na syntetycznych składnikach aktywnych.
Mają wiele cennych właściwości
Ekstrakty roślinne mają szerokie spektrum działania. Mogą eliminować wolne rodniki, poprawiać koloryt skóry oraz jej napięcie. Ujędrniać, wygładzać, a także odżywiać. Ich zadaniem jest regeneracja skóry, włosów czy paznokci oraz złuszczanie martwych komórek naskórka. Ekstrakty mogą jednocześnie opóźniać procesy starzenia skóry, nawilżać ją, jak i chronić przed promieniowaniem UV. Mają też działanie stymulujące wzrost włosów i paznokci.
Są naturalne i bezpieczne
Ekstrakty roślinne wykorzystywane w kosmetyce to składniki pochodzenia naturalnego, które nie wywołują podrażnień i reakcji alergicznych (chyba, że masz alergię na konkretną roślinę). Większość z nich wykazuje dodatkowo właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające, a do tego przyspieszają gojenie się naskórka, a niekiedy nawet łagodzą świąd czy podrażnienia. Z powodzeniem można je stosować zarówno do pielęgnacji skóry normalnej, jak i wrażliwej.Artykuł powstał przy współpracy z NATURAL POLAND.
Fot. Shutterstock