Raz w miesiącu większość z nas dopadają TE dni. Podczas miesiączki to normalne, że możemy czuć się nieco osłabione, trochę rozbite, czy mieć gorszy nastrój. Jednak zdarza się tak, że miesiączka zamienia kobiece życie w piekło i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nawet jeżeli same tego nie doświadczacie, to prawdopodobnie macie w swoim otoczeniu znajomą, lub bliską osobę, której w czasie miesiączki zdarza się zemdleć, wziąć zwolnienie lekarskie, nie przyjść do szkoły. Opowieści te nie są ani trochę przesadzone, choć kobiety uskarżające się na takie dolegliwości słyszą (i to często od lekarzy!), że okres musi boleć albo że to taka “uroda”. Tymczasem przyczyną tych problemów może być endometrioza. Schorzenie niezwykle często występujące wśród kobiet, które jednocześnie jest bardzo rzadko diagnozowane i leczone. Jednak może mieć ono poważne skutki. Dowiedz się, co powinno Cię zaniepokoić i kiedy wskazana jest wizyta u ginekologa.
Endometrioza – co to, jakie są objawy?
Endometrioza nazywana jest także gruczolistością zewnętrzną. Choroba ta polega na nieprawidłowym rozroście endometrium, czyli błony śluzowej macicy poza samą macicą. W zależności od stadium choroby endometrium może rozrastać się w postaci torbieli na jajnikach, w otrzewnej, a nawet jelitach czy pęcherzu moczowym. W endometrium występującym poza jamą macicy często występują stany zapalne, tworzące zrosty i guzy, będące najczęstszą przyczyną silnego bólu kobiet chorujących na endometriozę. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? W przypadku endometriozy najczęstszymi objawami są:
- bardzo bolesne miesiączki
- nieregularne lub obfite krwawienie miesiączkowe
- biegunka, zaparcia
- silny ból w dole brzucha, często promieniujący
- przewlekłe osłabienie
Często trudno jest jednoznacznie rozpoznać endometriozę, ponieważ jej objawy mogą różne i być nasilone w różnym stopniu. Jeżeli jednak zaobserwowałaś powyższe objawy u siebie, koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa!
Jakie są skutki endometriozy, na czym polega leczenie?
Diagnoza pacjentki składa się z wielu etapów. Na samym początku przeprowadzany jest wywiad, standardowe badanie ginekologiczne, a także wykonywane jest badanie USG. W zaawansowanym stadium choroby stosuje się badanie laparoskopowe. Leczenie endometriozy polega głównie na farmakoterapii – przede wszystkim lekami hormonalnymi, a także przeciwbólowymi. Nieleczona endometrioza jest jedną z przyczyn niepłodności.
Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Vitamed.
1 thoughts on “Czym jest endometrioza i kiedy należy zgłosić się do ginekologa?”