Proces faktoringu staje się coraz bardziej popularny wśród różnych firm jako dobry sposób na poprawę przepływu gotówki. Kiedy firma sprzedaje swoje faktury firmie faktoringowej, natychmiast otrzymuje zryczałtowaną kwotę, która może być wykorzystana na pokrycie wydatków bieżących i usprawnienie działalności. Warto pamiętać, że faktoring nie jest kredytem, więc nie ma odsetek ani harmonogramu spłat. Sprawdź więcej na ten temat.
Dla kogo faktoring?
Faktoring może być świetną opcją dla firm, które zostały odrzucone w przypadku tradycyjnych kredytów lub które potrzebują szybko pieniędzy na pokrycie niespodziewanych wydatków. Będzie również pomocny dla firm, które mają dużo należności, ale nie posiadają wystarczających środków na koncie.
Istnieje kilka czynników, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji, czy faktoring jest odpowiedni dla twojej firmy. Należy pamiętać, że firma faktoringowa pobiera opłatę za swoje usługi, więc należy upewnić się, że kwota uzyskana z faktur jest większa niż koszt opłaty faktoringowej.
Może faktoring z regresem?
Kolejną opcją będzie faktoring z regresem. Inaczej zwany faktoring niepełny stanowi jeden z najpopularniejszych rodzajów faktoringu. Jaka jest idea tego faktoringu? Faktor, czyli firma faktoringowa finansuje faktury o określonym terminie płatności w całości lub w części. Taki faktor nie przejmuje ryzyka niewypłacalności po stronie kontrahenta faktoranta (mowa o kliencie firmy faktoringowej.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring
Fot. Shutterstock