Baletowe ABC – czym jest paczka?

Świat baletu dla osób nie zaznajomionych wydaje się często tajemniczy, magiczny, wręcz nierealny. Dlatego dziś w ramach przybliżenia specyfiki baletu opowiem Wam czym jest paczka baletowa.

Odsuńcie na bok pierwsze skojarzenia – paczka baletowa, to nie jest skompresowana baletnica 🙂 Otóż wspomniana paczka jest elementem stroju baletowego, spódniczka w której występuje baletnica. Istnieje ich kilka rodzajów, mianowicie:shutterstock_524643304

 1. Paczka romantyczna

Taki rodzaj paczki ma swoje źródła we wczesnym etapie rozwoju sztuki baletowej. Wówczas tancerki nie miały w zwyczaju zbytniego odsłaniania nóg. W związku z tym, długość paczki sięgała  za kolano, a w niektórych przypadkach nawet do kostki. Aktualnie stosuje się także paczkę kończącą się lekko nad kolanem. Jedną z najważniejszych  cech paczki romantycznej jest jej niebywała zwiewność. Doskonale nadaje się dla tancerek odgrywających role zwiewnych postaci, delikatnych i subtelnych. Uszyta jest z 3-6 warstw materiału.

 1. Paczka klasyczna

W historii baletu zaczęto używać takiej paczki trochę później, kiedy tancerze mogli pozwolić sobie na nieco bardziej skąpe stroje sceniczne. Spódniczka eksponuje praktycznie całe nogi tancerki. Istnieją różne warianty paczki – mocno usztywnione, lekko opadające, na kole itd. Od paczki romantycznej różni się także liczbą warstw tiulu. W tej spódniczce stosuje się nawet 30 warstw tiulu.

Każda z tych paczek występuje w wersji ćwiczebnej i scenicznej. Paczka przeznaczona na scenę posiada doszyty lub doczepiany gorset, często jest zdobiona cekinami. Jednak na treningu używa się samej, prostej spódniczki. Jeżeli chcecie zobaczyć więcej strojów baletowych, koniecznie sprawdźcie tę stronę http://arabesque.pl/pl/. Być może tu zacznie się Wasza miłość do tańca?

Komentarze

 1. Asia says:

  Super, że to wyjaśniłaś! Moja córa właśnie zdecydowała, że zostanie baletnicą, a ja nic na ten temat nie wiem… no może oprócz tego, że tańczy się w baletkach i rajstopkach!

  1. Kasia says:

   To świetnie, że córka zaczęła tańczyć. Wspieraj ją w tym bo ruch w każdym wieku jest bardzo ważny. Może okaże się, że taniec będzie jej pasją?

   1. Asia says:

    Mam nadzieję, że taniec zostanie jej pasją. Bardzo wspieram ją w tym co robi i na razie bardzo jej się podoba. Sama bym chętnie z nią poćwiczyła 🙂


    http://developzone.pl/

 2. Krzysztof says:

  balet jest strasznie wymagający, nie wiem czy to najlepszy rodzaj tańca dla dzieci

 3. mari says:

  Ale żeby zostać baletnicą, to od małego trzeba ćwiczyć, inaczej nie ma na to szans!

 4. Grzegorz says:

  Moja mała chodzi na balet już od paru lat. Szczerze mówiąc nigdy się tym jakoś nie interesowałem oprócz jej występów, na których mnie coraz bardziej zachwyca.
  ____
  http://theview.pl/

 5. Magda says:

  Jak byłam dzieckiem to była wielka moda na balet. Ja jakoś nigdy się w tym nie czułam dlatego nie ćwiczyłam ale moje koleżanki bardzo lubiły.


  http://davidts24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *